
Bublina jménem Kapské Město
Začneme tím, co si většina lidí hned na první dobrou neuvědomí, když zaslechnou pojem Jižní Afrika. Většině se asi vybaví zaostalá země, kde lidi lezou po stromech, chudoba, špína, ohavné životní podmínky, apod. Tak tedy, Jihoafrická Republika se rozkládá na ploše o velikosti větší než 1 200 000 kilometrů čtverečních. Ze severu na jih je to téměř 2 000 kilometrů. Tím se ti snažím naznačit jak veliká, a tedy i rozmanitá tato země je. JAR se skládá z 9 provincií řízených provinčními vládami a tady se dostáváme k jádru pudla. Kapské město se nachází v provincii Západní Kapsko a Západní Kapsko má úplně jinou provinční vládu než třeba Gauteng. Takže jestliže v Johannesburgu neteče voda a kolabuje infrastruktura, neznamená to, že se to samé děje u nás na jihu (nebo alespoň ne v takové míře :D). Západní Kapsko a Kapské město konkrétně je taková bublina, ve které se životní podmínky nedají moc srovnávat se zbytkem země. Ovšem i tady uvidíš výše zmíněnou chudobu, špínu a zoufalství.

Pár základních informací
Pokud se rozhodneš do JARu vyrazit, opravdovou výhodou je to, že nepotřebuješ žádné speciální očkování, ani víza. Můžeš se doslova rozhodnout během snídaně a druhý den letět. Při vstupu do Republiky dostaneš automaticky turistická víza na 3 měsíce. Zkontroluj si, že máš v cestovním pase víc než dvě volné stránky. Cesta ti zabere cca jeden den, započítám-li do toho úplně všechno, od doby kdy se vypravíš na letiště do doby kdy se ubytuješ na druhé straně polokoule. Osobně lítám s KLM přes Amsterdam, ale super spoj má i Qatar, a jelikož je Kapské Město velice oblíbená destinace, kam jen v prosinci roku 2023 přiletělo přes 317 000 turistů, určitě najdeš i další spoje.
Co se týče pojištění, je to asi individuální, můžeš se pojistit podle toho, co považuješ za důležité. Někdo si rád pojistí vedle lékařských služeb i zavazadla, nebo zrušení letu, někdo jiný zase lítá tzv. na punk. Osobně mám zkušenost s celoročním cestovním pojištěním Kolumbus od Kooperativy, ale možností je určitě velká spousta a každý podle svého gusta.
Pokud máš rád slunečné, teplé dny, tak tě určitě potěší, že tady jich je kolem 300 dní v roce. Počasí je skutečně příjemné skoro celý rok. Teplá sezóna je cca od října/listopadu do května, kdy nejteplejší měsíce jsou od ledna do března, což je hlavní sezóna. Přes zimu, která je od června do září/října, velmi často a intenzivně prší. Ovšem i během tohoto období jsou dny (nebo týdny), kdy je teplo a nebe bez mráčku, s teplotami klidně kolem 25°C.
Koupání v oceánu je možné, ale jen pro otužilce! Na některých místech je voda trošičku teplejší, ale většinou ti začnou odumírat končetiny hned po prvních deseti vteřinách. Ideální pro vyznavače Wim Hoffovi metody. Jestli se ale vidíš, jak hodinu šnorchluješ a hledáš mušličky, tak to jeď asi radši do Chorvatska. Na druhou stranu mušlí najdeš spoustu i na pobřeží a nemusíš kvůli nim riskovat ledviny. Pláže tu jsou nádherný na procházky, pikniky, odpočinek, projížďky na koni, apod.
Kriminalita. Obávaná otázka. Jak je to s tou bezpečností? Jsem si jistá, že většinu času se budeš cítit velmi bezpečně. Důležité je dodržovat několik základních pravidel, jako třeba nepotulovat se v noci sám po pláži, ulici, apod. především v oblastech kde nejsou žádní lidé. Ke zločinům, vraždám, znásilněním a přestřelkám dochází denně a to především ve slamech a v oblastech kde je vysoká koncentrace chudých lidí. Prohlídky některých (těch mírumilovnějších) slamů jsou možné, ale jen s průvodcem. Na videu se můžeš podívat jak to chodí v jednom z největších slamů v Západním Kapsku - Khayelitsha. I tohle je Cape Town. Místa jako je toto se obecně vyplatí nenavštěvovat na vlastní pěst, jsou plná gangů, které se mezi sebou handrkují (vraždí) pro peníze a spousta nevinných lidí zemře v přestřelkách. Drogy a cash jsou hlavním důvodem proč tady lidi umíraj. Většina obyvatel jsou obyčejní lidé, kteří se prostě snaží přežít jak nejlíp můžou, ale kde je chudoba, tam jsou ozbrojené gangy.
Jinak je Kapské Město neskutečně nádherný, moderní, kulturní, přátelský a určitě úplně jiný, než co sis doposud myslel. Nejsem sice expert na Africkou kulturu ani nejsem místní, ale už tu žiju čtvrtým rokem, tak toho vím a o něco málo víc než ten, kdo tu nikdy nebyl a tak můžu předat něco ze svých zkušeností. Kdyby tě zajímalo něco víc, klidně dej vědět a já se ti ozvu.
--> Tady jsem našla celkem hezký článek na iDnes, ten si můžeš přečíst, ať máš info z více zdrojů: https://bit.ly/3zphr7z